Jak na TSP - Verbální myšlení - Logické vztahy slov

Logické vztahy slov
0% hotovo
V této menší kapitole si připomeneme základní pravidlo z předchozích kategorií. Tímto pravidlem je hledání souvislostí. Budeme mít určeny slova a stejně jako u doplňování čísel, kde jsme hledali určitý klíč, podle kterého jsme doplňovali další čísla, tak zde budeme stejným způsobem doplňovat nikoli čísla ale slova.

  • Úvod

Sestavili jsme pro vás unikátní videokurz, který vám pomůže s vaší přípravou na přijímčky Masarykovy univerzity. Čekají na vás desítky hodin výukových videomateriálů a mnoho dalších užitečných podkladů. Nabyté znalosti si můžete prověřovat procházením kvízů. Pomocí statistik můžete sledovat, jak se v jednotlivých oblastech lepšíte, případně se můžete porovnávat s dalšími studenty. Svůj výsledek také můžete sdílet například na Facebooku a pochlubit se tak vašim přátelům.

Kurz nemáte koupený (nebo jen nejste přihlášen/a), máte tedy přístup pouze k omezené části kurzu.

Koupit kurz

Teorie

Logické vztahy slov jsou ve své podstatě velmi jednoduché. Stačí se držet pár základních zásad a máte téměř jistý výsledek.

Pro lepší představu Vám rovnou uvedu nějaký příklad.

Krtek má vztah k hlíně stejně jako ryba k...

Jak tedy postupovat?

1. Určit si význam slov v zadání

Co tato slova znamenají? Dokážete si určit alespoň jejich přibližný význam?

Krtek je nějaký živočich a hlína je jeho obydlím. Hlína je i materiál, ze kterého může něco stavět, nebo ji používat...

2. Jaký mají k sobě vzájemný vztah

Pokud neznáte přesný význam, není stále ještě nic ztraceno! Mnohem důležitější je totiž, určit vzájemný vztah těchto slov. Víte-li tedy alespoň přibližný význam, dokážete tak určit jaký vztah slova k sobě mají.

Krtek žije v hlíně. Hlína je něčím co jej skoro celý život obklopuje.

3. Porovnávání odpovědí a postupné vyřazování

Můžeme začít odpověďmi, které snadno vyloučíme. Ideálním způsobem je vylučovat postupně všechny varianty až nám zbyde poslední správná odpověď. Ne vždy, se nám to ale povede. Druhou možností je také určit rovnou tu správnou. První varianta s vyškrtáváním, je ale jistější a přesnější.

Víme tedy že krtek má k hlíně takový vztah, že v ní žije, hlína jej obklopuje skoro celý život. Co má tedy podobný vztah k ryběV čem ryba žije? Co ji celý život obklopuje?

Odpovědi můžeme mít např: dřevo, vzduch, voda, hlína, šupiny...

Žije snad ryba ve dřevě či hlíně? Ne!

Vzduch získává z vody, ale také v něm nežije!

šupinách sice žije, ale to je její součástí, není to něco odděleného z čeho by mohlo vylézt... takže taky ne!

Zbyla nám tedy jen voda. Žije v ní? Obklopuje jí? ANO, voda je tedy správně...

A takto se řeší všechny tyto typy příkladů. Mohou mít různé obměny, ale ve své podstatě jde stále o to samé! Takže hurá na procvičování příkladů.

Číst více

Diskuze

Zatím žádný komentář
Reagovat na celek

Veškerá zadání úloh TSP jsou duševním vlastnictvím Masarykovy univerzity a jsou užita na základě licence poskytnuté Masarykovou univerzitou. Veškeré vysvětlující komentáře a doprovodné texty k jednotlivým úlohám jsou produktem autora kurzu a Masarykova univerzita nezaručuje jejich správnost.

Masarykova univerzita nabízí uchazečům o studium zdarma stažení všech dosavadních variant TSP i s klíčem správných odpovědí, včetně e-learningového kurzu, na adrese http://muni.cz/tsp, kde mohou uchazeči o studium rovněž nalézt odkazy i na další služby poskytované Masarykovou univerzitou - Diskusní fórum pro uchazeče, Interaktivní online TSP, Často kladené dotazy, aj.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace